+90 538 360 28 01 iletisim@medyumgizem.com

Büyü ve Büyücülük Nedir?

Büyü sözünü sik sik duyariz. Pek çok kimse büyüden söz eder. Ama çogumuz bunun ne oldugunu bilmeyiz. Onun için önce büyünün ne oldugunu anlamamiz gerekiyor.

Büyü, kötü usullere basvurarak bir insanin iradesini elinden almak demektir. Çesitli yollarla, usulleri kötüye kullanarak bir insani yönetim altina almaya, ona istenilenleri yaptirmaya genel olarak büyü denilir. Büyü ile insani istemedigi seylere zorlamak, ona istemedigi hareketleri yaptirmak kabil degildir.

Büyücülük, her seyden önce, dine ve inanca kesin sekilde karsit olan, batil inançlara dayali bir büyüsel islem toplamidir. Reçeteler, formüllere dayanan, bunlara degisik anlamlar yükleyen bir uygulamadir.

1584’te Anvers’te yayinlanan Gespar Peucer’in Falcilar (Les Devins) adli kitapta büyücülük su sekilde tanimlanir.

Büyücülük, seytani tanimaya yarayan bir sanattir. Büyücü tarafindan çagrilan seytan ve yardimcilari kendilerini gösterirler veya kendilerini göstermeyip de talep edilen seyi yerine getirirler.

Büyüsel islemler çogunlukla olumlu (Ak Büyü) veya olumsuz (Kara Büyü, Kirmizi Büyü) bir enerji akisina dayali oldugu söyleniyor. Bir enerji bedensel bir organa, psiko-somatik (ruhsal-bedensel) bir isleve yöneltilebilir. Tarihte birçok el yazmasi büyü kitabi hazirlanmistir. En ünlülerden biri 15. Yüzyila ait oldugu sanilan, önceki yüzyilda gizem ustasi Mc Gregor Mathers tarafindan ilk kez Ingilizce ye çevrilen sihirbaz Ma Abra-Melin’in Kutsal Sihir Kitabidir. (The Book of the Sacred Magic of Abra-Melin the Mage). Kitaba göre maddi dünya kötü ruhlar tarafindan yaratilmistir, ancak sihirbaz, koruyucu meleginin yardimiyla ve büyüsel uygulamalara basvurarak, kötü güçlere karsi koyabilir hatta kötü ruhlari yönetebilir.

Büyücülügün silahi büyülemedir, etkileme ve telkindir. Kuramsal olarak etki ve duygu (sevgi, nefret) dozu güçlü olan bir enerjinin belirli nesneler, formüller kullanarak transferidir. Bu tür etkilesimde en çok kullanilan ve Vudu (voodoo) dahil olmak üzere, her çesit büyüsel gelenekte mevcut olan mum veya kilden yapilan bir heykelciktir. Hedef olan kisiye yapilmak istenilen sey, büyüsel formüller kullanilarak heykelcige (kukla, bebek) yapilir. Orta çagdan kalma bir baska yöntem, Sanli El veya Tutusan El yöntemiydi. Asilarak ölen birinin eli kesilir, kurutulur ve avucuna siyah bir mum yerlestirilirdi. Dönemin kaynaklarina göre bu eli kullanarak özellikle zehirlenme büyüleri yapiliyormus.

Büyünün amaci doganin organik gücünü sahiplenmektir ve de bu gücü diledigince kullanmaktir.