+90 538 360 28 01 iletisim@medyumgizem.com

Nazar Nedir

Nazar Arapça bir kelime olup dilimize yerlesmistir. Türkçe manasi Kötü Göz demektir. Nazar bilimsel olarak ta kanitlanmis; Insan bünyesinden yayilan zararli isinlarin beyin gücüyle beraber belli bir yere odaklanmasi sonucu, canli veya cansiz nesneleri olumsuz yönde etkiledigi klinik deneylerle konunun uzmanlari tarafindan açiklanmistir.

Bazi kisilerde bu güç öylesine yogundur ki gittikleri yada gördükleri yere bir karabasan gibi çökerler. Ugursuzluk bu kisilerde dogustan vardir. Bazi kisiler ise isteseler bile kötü gözle bakamazlar. Ayrica yine kimi kisiler nazara meyilli olduklarindan çok kalay etkilenirler.

Nazar degen bir kisi aniden halsizlesir, durduk yerde rahatsizlanir, neyin var denildiginde de kendiside rahatsizliginin ne oldugunu pek çözemez. Hatta zaman ilerledikçe yataga düser yataktan kalkamaz hale gelir.

Bu durumda bizlere düsen önlem almaktir. Bunun birçok yolu var.

Nazarlik takabilirsiniz. Kendinize ve esyalariniza. Mavi renkli nazarlik taslari zararli isinlari emer.

Ayetler okuyup üzerinizde tasiyabilirsiniz. Böylece üzerinizde bir kalkan tasimis olacaksiniz. Ancak bu kalkanlarin ehliyetli birileri tarafindan yazilmis olduklarindan emin olmalisiniz..

Ayrica Nazara karsi Kursun dökülmesi de etkin bir yöntemdir.

Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

(Nazar insani mezara, deveyi kazana sokar.) [I. Adiy]
(Insanlarin yarisi nazardan ölür.) [Taberani]
(Nazar haktir.) [Müslim]
Kendisine nazar degen kimse, asagida bildirilen dualarin birini veya tamamini okumalidir:

1-Fatiha, Âyet-el kürsi ve dört kul [Kâfirun, Ihlas, Felak, Nas sureleri] 7ser defa okunup hastaya üflenirse, büyü, nazar ve her dert için iyi gelir. Tuza okunup, suda eritilerek içmek de olur. Bir hadisi serifte de, (Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar degmez) buyuruldu. (Deylemi)

2-Bir hadis-i serifte, (Sabah aksam, [Besmele ile] 3 defa “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi sey’ün fil Erdi ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim” okuyan, büyü ve nazardan korunur) buyuruldu. (I. Mace)

3-Âyet-el-kürsi, Fatiha, iki kul euzü ve Kalem suresinin sonunu okumak çok iyi gelir. (Medaric)

4-Peygamber efendimiz, iki kul euzüyü okuyup buyurdu ki: (Bu iki sure ile [belalardan, nazardan] korunun! Hiç kimse, bu iki sure ile korundugu gibi, baska seyle korunamaz.) [Ebu Davud]

5- (Euzü bi-kelimatillahittammati min serri külli seytanin ve hammatin ve min serri külli aynin lammetin) tavizini, sabah aksam 3 defa okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, seytan ve hayvanlarin zararindan korur. (Mevahib)

6-Peygamber efendimiz nazar için (Allahümme barik fihi ve la tedarruhü) okurdu. (Ibni Sünni)